Blok B
  • Nyheder
  • Blog
    • Alle Skriv et blogindlæg
      Blog

      Blog: Groundhopping i Italien

      20. april 2019

      Blog

      Blog: Glæden er kommet tilbage

      23. marts 2019

      Blog

      Fynsk forår

      5. marts 2019

      Blog

      Blog: Idéen bag blokb.dk

      17. april 2018

      Skriv et blogindlæg

      Indsend et blogindlæg til blokb.dk

      17. april 2018

  • Tribunen
    • Sangbog
    • Fraktioner
    • Udebane
    • Media
  • Links
  • Shop

Blok B

  • Nyheder
  • Blog
    • Alle Skriv et blogindlæg
      Blog

      Blog: Groundhopping i Italien

      20. april 2019

      Blog

      Blog: Glæden er kommet tilbage

      23. marts 2019

      Blog

      Fynsk forår

      5. marts 2019

      Blog

      Blog: Idéen bag blokb.dk

      17. april 2018

      Skriv et blogindlæg

      Indsend et blogindlæg til blokb.dk

      17. april 2018

  • Tribunen
    • Sangbog
    • Fraktioner
    • Udebane
    • Media
  • Links
  • Shop
0
Stemningskernen opfordrer: Saml jer!
Nyheder

Stemningskernen opfordrer: Saml jer!

Skrevet af Blok B 19. april 2018

Det sidste lange stykke tid har vi oplevet decideret pinlige tilskuertal på Odense Stadion. Et tal som vi ikke bør kunne nikke anerkendende til, når vi er landets 3. største by. Vi er klar over, at skylden til dette ligger langt over tribunens gøren. Der er dog noget vi kan gøre for at fremme stemningen. Den aktive stemningskerne har følgende opfordring:

Som følge af de halvtomme tribuner bliver stemningsområdet tyndet ud. Når vi som fans vælger at stille os med 1,5 meters mellemrum til sidemakkeren, så bliver stemningen automatisk meget mat. I stemningskernen over B3 indgangen prøver vi at stå så tæt som muligt, så man kan gejle hinanden op og skabe en intens stemning.

Vi ser også at der er en tendens til, at fans i stemningsområdet vælger at stille sig med gode afstande fra stemningskernen, selvom de deltager aktivt i stemningen. Vi opfordrer på det kraftigste alle stemningsaktive fans til, at rykke nærmere trommen og capo. Dette giver os nogle bedre arbejdsvilkår og disse forhold kan være et startskud til en stærk kultur på fanscenen, så vi kan blive bedre til at stå samlet som ét!

“Nyt” stemningsområde

I takt med at det nuværende stemningsområde i en periode har været drænet for mennesker, har det også været et ønske hos de stemningsaktive fans, at capoen bliver flyttet op til stemningskernen. Her kan man bedre udbrede stemningen i kernen og sørge for at den inderste ring altid leverer på det højeste.

Samtidig ønsker man, at B3 skal være det centrale punkt i stemningsområdet. Derfor opfordres der også til, at syngende fans stiller sig på begge sider af indgangen og stemningskernen.

 

Kan du undvære en 10’er?

Kan du undvære en 10’er?

Støt TIFO Odense

TIFO Odense er fanscenens nye tiltag, hvor dedikerede kræfter i fanmiljøet sætter fokus på tribunens visuelle karakter, så vi igen kan pryde Odense Stadion med store tifoer. For mere info og muligheden for at donere penge, klik på billedet ovenfor.

Følg os på sociale medier

Facebook Youtube
  • Facebook
  • Youtube

@2020 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Tilbage til toppen